Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Policie ČR - VAROVÁNÍ PRO SENIORY před okradením nebo podvodným jednáním pachatelů tr. čin

Policie ČR - VAROVÁNÍ PRO SENIORY před okradením nebo podvodným jednáním pachatelů tr. činVAROVÁNÍ PRO SENIORY před okradením nebo podvodným jednáním pachatelů trestné činnosti

V současné době Policie ČR na území okresu Semily eviduje několik případů trestné činnosti, kdy oběťmi jsou senioři. Jedná se o případy okradení seniorů o finanční hotovost v místě bydliště.

Pachatel se dostavil za seniorkami domů a v některých případech vystupoval jako revizní technik s tím, že přišel zkontrolovat elektrické spotřebiče, v jiných případech se představil jako zaměstnanec energetické společnosti buď s tím, že jde provést zápis elektřiny, kdy požadoval i zpřístupnění elektroměru nebo s legendou, že nejsou uhrazeny poplatky za odebrané energie a tedy bude provedena demontáž elektroměru. Podvodník vždy požaduje nějakou finanční hotovost, přitom pozorně sleduje seniora, kde má peníze uložené, poté odvede pozornost a sám nebo za pomoci komplice hotovost odcizí.  

Upozorňujeme, že takové služby energetické společnosti nepraktikují!!!

POZOR !!!  PACHATELÉ MOHOU PRO PŘÍSTĚ ZMĚNIT LEGENDU

Využívané legendy podvodníků a pachatelů trestné činnosti, kdy nabízí:

  • Broušení nožů, nůžek atp. (přemrštěné ceny)
  • Výměny okapů nebo jiné práce na domě (výměny nebo opravy, které nejsou potřeba)
  • Výměna zámku u dveří (prodej a nabídka montáže bezpečnostního zámku, kdy se však jedná pouze o běžný zámek)
  • Kontrola komínů (výměna vložkování komínu i přesto, že to není nutné)
  • Levnější plyn nebo elektřina (pouze záminka, aby byl pachatel vpuštěn do obydlí)
  • Pojištění – životní, zdravotní, proti pohromě, spoření apod. (pouze záminka, aby byl pachatel vpuštěn do obydlí)
  • Vnuk v nouzi (podvodník se vydává za příbuzného a požaduje peníze)
  • Přeplatek za plyn, elektriku nebo vodu – (falešný plynař, elektrikář nebo vodař)
  • Údajné těžké životní nebo mimořádné situace - (vylákání peněz na operaci dítěte, na různé služby, pokuty a poplatky)
  • Zdravotnické služby v souvislosti s Covid-19: měření teploty, pomoc při vyplňování formuláře na testy Covid-19 nebo očkování

Policie ČR apeluje na seniory, aby byli obezřetní a nedůvěřovali neznámým lidem, kteří je osloví v místě jejich bydliště. Pokud se již senior rozhodne cizí osobu vpustit do svého bytu nebo domu, tak by neměl být doma sám (zavolejte příbuzným, přátelům nebo sousedům a požádejte je, zda by nemohli přijít, do té doby nikoho dovnitř nevpouštějte). Pokud se nepodaří nikoho z blízkých nebo známých kontaktovat, dohodněte se s cizí osobou na jiném termínu návštěvy, kdy nebudete doma sami. 

Seniorům doporučujeme, aby si pořídili na dveře do bytu bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené a tak budou moci vyřídit některé věci bezpečněji.

V případě podezření, že jste se setkali s podvodníkem, neváhejte neprodleně kontaktovat Policii České republiky na tísňové lince 158.